Våra events
Läs mer om våra evenemang

Våra events
 
Kommande evenemang
18 juni 2013
Packbridge Technology Day

Crawfordsalen, SLU, Alnarp
Läs mer
 
Senaste evenemang
16 maj 2013
Öppen innovation för bättre produkter och tjänster

Helsingborg
Läs mer
 

Branschnytt

Aktuell Trailer

Twitter

 
Nytt samarbete
Packbridge ingår MoU avtal med China Packaging Federation



Läs mer här

Packbridge ingår MoU avtal med CJ Cheiljedang



Läs mer här

Packbridge ingår MoU avtal med Foodpolis



Läs mer här

Packbridge går samman med Packaging Mid Sweden



Läs mer här



Läs mer här

 
  • På rätt plats i rätt tid
    På rätt plats i rätt tid
  • www.packbridge.se
    www.packbridge.se
  • allt du behöver finns där ute
    Allt du behöver finns där ute
  • Packbridge visar vägen
    Packbridge visar vägen

Förpackningar – en tillgång eller belastning? diskuterades till Frukost med Packbridge

12 juni 2012
Den 12 juni arrangerades Frukost med Packbridge på Medicon Village. Antalet anmälda hade passerat 80 trots den tidiga morgontimmen, men supporterades av en ovanligt vacker sommarmorgon. Frågan som dagens presentatörer och den efterföljande paneldebatten fokuserade på denna gång var ”Förpackningar – tillgång eller belastning?” 
 
Det bjöds på insiktsfulla inspel ur ett livscykelperspektiv från Elin Eriksson, IVL Svenska Miljöinstitutet. Helhetstänkandet underströks också av Helén Williams, Karlstad Universitet, som nyligen mottagit Kompetensutvecklingspris från stiftelsen Gunnar Sundblads forskningsfond från kronprins Carl Philip. Förpackningen har framför allt en resurssparande roll menar Helén och exemplifierar med ost, där en minskning av ostspillet med 5 % skulle tillåta en ökning av förpackningens miljöpåverkan med 800 % utan att den totala miljöbelastningen ökar.  
 
Helena Kürki, CSR Factory, fokuserade på förpackningens roll inom Corporate Social Responsibility och varumärkesbyggandet. Med exempel från kaffebranschen och Barista visade Helén att förpackningen inte är ett problem utan i själva verket en del av lösningen.
 
Avslutningsvis presenterade Kennert Johansson, Innventia forskningsinstitutens roll i att lyfta Små och medelstora företags kunskapsinnehåll i Innovationspyramiden. Om dessa företag ska kunna uppfylla förväntningarna i Europa på innovation och tillväxt måste detta öka. Här finns riktat stöd att få genom Ri.se i EU:s ramprogram.        
 
Det blev en morgon, som innehöll något att ta med hem för alla som deltog på plats eller över webben.
 
Nu gör vi ett sommaruppehåll med våra aktiviteter. Nästa Packbridgemöte äger rum på Svenska Mässan i Göteborg den 23 augusti. Då bjuder Scanpack 2012 på frukost till temat: Hur säkra är våra förpackningar? En riktigt skön sommar önskar vi på Packbridge.

Klicka här för att se bilderna från frukostmötet.
 
 
Scheelevägen 27 | SE-223 70 Lund, Sweden | www.packbridge.se | info@packbridge.se | Phone +46 40 611 96 91 • Hitta hit
site created and hosted by skandiaweb